Choć oświetlenie LED wciąż nie jest tanią inwestycją, to koszty źródeł LED są dziś o kilka do kilkunastu razy mniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Ledy są niezwykle ekonomiczne i trwałe (brak „przepalania się” jak w przypadku tradycyjnych żarówek).

Czym jest oświetlenie LED?

Lampa LED (potocznie częściej używane: żarówka LED) to dziesiątki diod LED, które umieszczone są w jednej oprawie. Ma to swoje niekwestionowane plusy:  gdy awarii ulegnie jedna z diod, pozostałe będą świecić nadal, co nie wpłynie w sposób bardzo odczuwalny na jasność w pomieszczeniu.

Trwałość źródeł LED

Źródła światła LED nie są jednak wieczne. Po kilku latach nieustannego działania, tracą powoli swoją pierwotną moc. Dużym pocieszeniem może być fakt, że technologia LED rozwija się w błyskawicznym tempie, co sprawi, że za kilka lat będziemy mogli kupować je za przysłowiowe grosze.

Kąt świecenia żarówek LED

Żarówki ledowe zazwyczaj mają węższy kąt świecenia (120 stopni)  w porównaniu do standardowych żarówek czy świetlówek (300 stopni) oraz halogenów w oprawie zwierciadlanej (do 260 stopni). To spora różnica, którą powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na konkretny rodzaj oświetlenia we wnętrzu. Stosując ledy, powinniśmy zadbać o doświetlenie dodatkowo wszystkich zakamarków (na przykład wnęk, luster, szafek, blatów roboczych).