Remontując własny dom bądź mieszkanie, nierzadko zastanawiamy się, czy oświetlenie LED może być zastosowane wszędzie, gdzie chcemy. Powinniśmy wziąć pod lupę zarówno stronę użytkową jak i ekonomiczną. Żeby mieć optymalnie doświetlone wnętrza wcale nie potrzebujemy usług projektanta, tylko nieco wiedzy w temacie  zastosowania oświetlenia ledowego.

Obecnie coraz częściej zamieniamy tradycyjne wolframowe żarówki i halogeny na źródła światła w technologii LED. Dzięki temu zyskujemy znacznie dłuższy okres eksploatacji a także oszczędność na energii elektrycznej. Decydując się na nowoczesne oświetlenie LED, weźmy także pod uwagę moc światła oraz jego barwę.

Strumień świetlny wyrażany jest w lumenach. Ile lumenów powinno przypadać na jeden metr kwadratowy, abyśmy mogli cieszyć się optymalnie oświetloną przestrzenią? Wszystko zależy od oświetlanego pomieszczenia. Inaczej oświetlimy pokój dziecięcy, jadalnię czy łazienkę.

Czy oświetlenie LED nadaje się do każdego wnętrza? 3

www.home-designing.com

Oświetlenie LED w salonie

Odpowiednimi oprawami do pokoju dziennego będą tak zwane „downlight”, które umożliwią zainstalowanie źródeł ledowych. Gdy mamy podwieszany sufit, warto wykorzystać oprawy punktowe. Strefy niedoświetlone możemy rozjaśnić na przykład listwami oświetleniowymi (profile sztukaterii z wbudowanym wężem LED).

Czy oświetlenie LED nadaje się do każdego wnętrza? 2

www.home-designing.com

Światło LED w kuchni

Światło w kuchni powinno rozłożone być równomiernie i stanowić tło dla dodatkowych punktów świetlnych. Przestrzeń robocza powinna być doświetlona światłem punktowym i kierunkowym. Do tego celu wykorzystać warto ledowe listwy oświetleniowe montowane pod szafkami kuchennymi. Gdy kuchnia łączy się z jadalnią ,uzupełnijmy tą strefę wiszącymi lampami nad miejscem spożywania posiłków.

Oświetlenie LED w sypialni

W sypialni głównym źródłem światła może być oświetlenie pośrednie, np. w postaci żyrandola lub innej lampy sufitowej, które skieruje ku górze nawet 50- 60% światła.

Światło LED, które odbija się od sufitu, ścian i różnych elementów wyposażenia wnętrza, wraca rozproszone i łagodne – idealne dla pomieszczenia, w którym relaksujemy się i przygotowujemy do snu. Jeśli lubimy czytać w łóżku – zatroszczmy się dobrą nocną lampkę, najlepiej z możliwością kierowania światła.

Czy oświetlenie LED nadaje się do każdego wnętrza? 1

www.home-designing.com

Dodatkowe oświetlenie LED

Oświetlenie ledowe możemy umieścić także w przeszkolonych komodach i witrynach, podświetlić obrazy lub zastosować oprawy podszafkowe, które zniwelują cienie i łagodnie rozproszą zaciemnione miejsca we wnętrzu.